چگونه بلیط اتوبوس مناسبی انتخاب کنیم؟

۱۳۹۷ ۲۸ اردیبهشت

اتوبوس به عنوان یکی از وسایل نقلیه عمومی، در امکانات و کاربردهای مختلفی عرضه می شود. حتماً تا به حال اتوبوس سوار شده اید، و می دانید که قبل از سوار شدن، باید بلیط اتوبوس را تهیه کنید. با پرداخت هزینه بلیط اتوبوس، میتوانید سوار شوید. بسته به نوع اتوبوس و مسافتی که طی شده، هزینه ها متفاوت است. تهیهٔ بلیط اتوبوس، مزایایی نسبت به پرداخت نقدی پول یا تردد با ماشین های شخصی دارد. روش های مختلفی برای تهیهٔ بلیط اتوبوس به صورت حضوری و غیر حضوری وجود دارد. همهٔ آن چه که لازم است برای انتخاب بلیط مناسب بدانید، در مطالبی در ادامه بیان شده است.

انتخاب بلیط اتوبوس

تعریف بلیط از نگاه کلی

هر کدام از ما تعریف و تصوری از کلمهٔ بلیط داریم. اما اگر بخواهید تعریفی درست از بلیط برای شخصی توضیح دهید، باید دانش بیان صحیحش را داشته باشید. بلیط یک قطعهٔ کاغذی و نوعی مجوز ورود به یک مکان مانند یک تئاتر، پارک تفریحی یا جاذبهٔ توریستی است. دارنده بلیط می تواند، با یک وسیله نقلیه مانند هواپیما، اتوبوس یا قطار مسافرت کند. اشخاص معمولاً برای یک بلیط هزینه پرداخت می کنند، اما ممکن است بلیط رایگان یا صرفاً جهت رزور باشد. بلیط ها انواع و اشکال مختلفی دارند، که در میان آن ها به بررسی بلیط اتوبوس خواهیم پرداخت. معمولاً بلیط های کاغذی اتوبوس در دو قطعه، یک قطعه برای خریدار و دیگری برای فروشنده ثبت می شود. اطلاعات سفر روی هر دو قطعه موجود است. این کار، از استفادهٔ بیش از یک بار از بلیط جلوگیری می کند.

انتخاب بلیط اتوبوس ارزان

دلایل استفاده از بلیط

در اتوبوس ها مدت زمان تحویل بلیط، خیلی کوتاه تر از زمان پرداخت نقدی پول است. در پرداخت نقدی گاهی ممکن است پول فاقد اعتبار پرداخت شود، و شاید در حین تبادلات نقدی، شخص یا اشخاصی بدون پرداخت هزینه،دور از چشم راننده، پیاده شوند. سیستم تحویل بلیط، باعث تمرکز راننده بر کار خود و صرفه جویی در زمان مسافرین می شود. در خرید آنلاین بلیط، در صورت منصرف شدن می توانید بلیط خود را لغو کرده یا تغییر دهید. هم چنین اطلاعات خرید شما، در سایت پذیرنده ذخیره می شود. به این ترتیب، پیگیری بلیط خریداری شده در صورت گم شدن، ممکن می شود.

تا به حال با اتوبوس به سفر رفته اید؟

برای لذت بردن از مسیر در مسافرت، بهترین گزینه سفر با اتوبوس است. بلیط اتوبوس، خیلی راحت تر از بلیط قطار و هواپیما گیر می آید. در طول مسیر مسافرت با اتوبوس، زمان زیادی برای لذت بردن از مسیر دارید. می توانید مناظر را تماشا کنید، فیلم ببینید، موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش کنید، مطالعه کنید یا با دوستان و اعضای خانواده خود به گفت و گو بپردازید. در طول مسیر برای صرف غذا اتوبوس توقف کرده، تا غذای مورد علاقهٔ خود را میل کنید. اگر خسته اید می توانید تا پایان مسیر بخوابید. اتوبوس های vip،صندلی های تخت شو، سیستم صوتی و تصویری مناسب و همچنین سیستم تهویه مناسبی دارند. راحت ترین سفر را در اتوبوس های ویژه تجربه می کنید. بنابراین در نهایت آرامش، از سفری راحت لذت ببرید.

انواع بلیط اتوبوس

انواع بلیط اتوبوس

اتوبوس ها معمولاً به صورت درون شهری، برون شهری و مسافرتی تردد می کنند. با توجه به نوع ترددی که مد نظر شما و یا امکانات مورد نظرتان، می توانید برای تهیهٔ بلیط اتوبوس مناسب، اقدام کنید. قبل از تهیه بلیط باید بدانید اتوبوس ها در کیفیت ها و امکانات مختلفی عرضه می شوند. طبیعی است که، اتوبوس هایی که امکانات بهتر و بیشتری دارند، هزینهٔ بیشتری دریافت می کنند، اتوبوس های VIP  (ویژه) به دلیل ارائه امکانات بیشتر هزینهٔ بالاتری را دریافت می کنند. اتوبوس های برون شهری، به دلیل مسافت طولانی و امکانات بیشتر، نسبت به درون شهری هزینهٔ بیشتری دریافت می کنند.

روش های تهیه بلیط اتوبوس

می توان بلیط های اتوبوس را به صورت آنلاین، یا از طریق مراکز فروش بلیط تهیه کرد. معمولاً در پایانه ها، بلیط اتوبوس فروخته می شود. اگر شرکت خاصی مد نظر دارید، با مراجعه حضوری یا آنلاین، می توانید برای هر تعداد نفری که می خواهید، بلیط رزرو یا تهیه کنید. بعد از خرید بلیط آنلاین، یا پرینت بلیط یا کد خرید را به شما می دهند. توجه داشته باشید که خرید بلیط اتوبوس از دلالان، بازار قیمت ها را نامتعادل می کنند. معمولاً با جستجو در سایت های مرتبط،  از مسیرها و قیمت ها آگاه می شوید. با یک جستجوی ساده، می توان قیمت بلیط شرکت های اتوبوس رانی مختلف را با هم مقایسه کرد. بلیط اتوبوس گاهی هم به صورت یک کارت الکترونیکی که اطاللاعات ساده ای در آن ذخیره شده، یا با یک بارکد که روی آن قرار داده شده، ارائه می شود.

روش تهیه بلیط اتوبوس

مزایای خرید آنلاین بلیط اتوبوس

خرید اینترنتی بلیط اتوبوس، سریع تر و راحت تر است. شما از طریق گوشی، تبلت یا کامپیوتر تنها با نوک انگشتتان خرید را انجام می دهید، نیازی به حضور فیزیکی شما نیست. برای یک خرید بلیط دور از نگاه دیگران بهترین گزینه خرید آنلاین است، چرا که اطلاعات خرید تنها بین شما و فروشنده خواهد ماند. قیمت بلیط اتوبوس در سایت ها معمولاً ثابت و تنها هزینه ی پرداختی، قیمت تمام شدهٔ بلیط است. مشاهدهٔ لیست مسیرها و قیمت ها، نظرات و پیشنهادات کاربران، انتخاب شمارهٔ صندلی و لیست مراکز فروش بلیط، امکاناتی هستند که در سایت های شرکت ها در اختیار کابران قرار می گیرد. با توجه به مطالب گفته شده، واضح است که  آزادی انتخاب خرید آنلاین بیشتر از خرید حضوری است.

مزایای خرید آنلاین بلیط اتوبوس

برآورد هزینه ی بلیط اتوبوس

اینکه تهیهٔ یک بلیط اتوبوس چقدر برای شما هزینه دارد، بستگی به عوامل مختلفی دارد. اتوبوس های درون شهری، معمولاً قیمت ثابتی دارند. البته قیمت ها از اتوبوس های معمولی به خاص متفاوت است. تهیه بلیط اتوبوس برای تردد با وسیلهٔ نقلیه عمومی، هزینهٔ بسیار کمتری از رفت و آمد با ماشین شخصی در بر خواهد داشت. اگر میخواهید بلیط اتوبوس برای سفر به خارج از شهر تهیه کنید، می توانید بلیط اتوبوس VIP یا معمولی تهیه کنید. اگر با قیمت مشکلی نداشته باشید، سفر با اتوبوس های ویژه راحت تر است. می توانید میزان هزینه های پرداختی را در مسیر مورد نظرتان در سایت پایانهٔ مد نظر خود پیدا کنید. مناسبت های مختلف مثل نزدیک شدن به عید نوروز یا اربعین، در بالا و پایین شدن قیمت ها تأثیر دارد.

برآورد آنلاین هزینه سفر با اتوبوس

مزایای سفر با اتوبوس نسبت به سایر وسایل نقلیه

معمولاً بلیط اتوبوس قیمت ارزانی دارد. برای کسانی که با راه های دریایی و یا هوایی مشکل دارند، اتوبوس گزینهٔ مناسبی است. استفاده از وسایل نقلیه عمومی، نقش مهمی در کاهش آلودگی و ترافیک دارد. راننده های اتوبوس، مسیر خود را می دانند، پس سریع تر و با امنیت بیشتری رانندگی می کنند. هم چنین اتوبوس ها، خیلی کمتر از وسایل نقلیه شخصی سوخت مصرف می کنند. راننده شخص دیگری است، شما می توانید به کاری مشغول باشید و یا از دیدن مسیر لذت ببرید. تعداد تصادفات اتوبوس ها، کمتر از خودروهای شخصی است. آن هایی که از اتوبوس استفاده می کنند، می گویند وقت بیشتری را برای فعالیت های جسمی سپری می کنند.

انتخاب شما چیست؟

همهٔ آنچه که لازم بود بدانید، بیان شد. اکنون با توجه به علائق، شرایط و امکانات خودتان، می توانید تصمیم بگیرید که از کجا، چگونه و چه زمانی بلیط تهیه کنید. حال انتخاب شما چیست؟. به هرحال امیدواریم، در بهترین شرایط و بدون وجود عوامل محدود کنندهٔ امکانات، در آرامش کامل، گزینهٔ مناسب خودتان را انتخاب کنید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.